12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodyRevolvingový úvěr: Jeho specifika, výhody a v čem dokáže pomoci

Revolvingový úvěr: Jeho specifika, výhody a v čem dokáže pomoci

Když se však před slovem úvěr začnou objevovat jiná přídavná jména, například revolvingový úvěr, někteří se v tom začnou „ztrácet“. V reálném životě je proto dobré znát všechny detaily úvěrů, které čerpáme.
Úvěry nejsou složité, je jich však několik a jsou rozdílné. Podle doby splatnosti je můžeme rozdělit na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Podívejme se na jeden z nich, který je stále populárnější – revolvingový úvěr. Jedná se o krátkodobý úvěr, což však neznamená, že musí být splaceno co nejdříve, například do jednoho roku. Díky jeho nastavení jej můžeme čerpat a zároveň splácet i několik let. A je jedno, na co peníze použijeme, protože se jedná o bezúčelovou půjčku.

Co mají společného revolvingový úvěr a spotřebitelský úvěr?
Revolvingový úvěr je variací spotřebitelského úvěru a lze jej čerpat opakovaně.
„Pokud si tedy dohodneme revolvingový úvěr například ve výši 8 tisíc eur a tyto peníze na začátku vyčerpáme, začneme splácet a za nějaký čas splatíme například 3 tisíce eur, zbývá nám doplatit 5 tisíc. Avšak můžeme opětovně dočerpat těch 3 tisíce eur do výše úvěrového rámce a opět začínáme splácet částku 8 tisíc eur,“ přibližuje Milan Cádr, ředitel divize Produkty a Marketing společnosti Home Credit. Zároveň dodává: „Klient by měl volné prostředky z revolvingového úvěru čerpat jen v případě smysluplné potřeby a neutrácet peníze za malichernosti. Je nutné si uvědomit, že opakované čerpání úvěru prodlužuje jeho doplacení.“

Podobnost s kontokorentem
Revolvingový úvěr více připomíná klasický kontokorentní úvěr. Podobají se v tom, že oba fungují na podobném principu. Pokud finanční instituce úvěr schválí, žadatel získává trvalou finanční rezervu. Hlavní výhodou revolvingového úvěru je možnost opakovaného využívání financí, přičemž lze kdykoli požádat o navýšení nebo naopak o snížení úvěrového rámce (limitu). Společnost v takovém případě posoudí riziko schopnosti splácet. A pokud klienta vyhodnotí jako schopného splatit vyšší výši úvěru, úvěrový rámec navýší.

Revolvingový úvěr: Jeho specifika, výhody a v čem dokáže pomoci

„Revolvingový úvěr však nezaniká jeho splacením, ale až ukončením smlouvy, tedy písemnou výpovědí smlouvy To by si spotřebitelé měli jednoznačně uvědomit, aby nedocházelo ke zbytečným nedorozuměním a nechtěným problémům. V praxi se také stávají případy, že někteří klienti chtějí například přesně určit dobu splácení a nedokážou přijmout vysvětlení, že to u revolvingového úvěru nelze zcela přesně stanovit, protože revolvingový úvěr je opakovatelný, uzavřený na dobu neurčitou a záleží na následném chování zákazníka , jaké splátky hradí a zda opakovaně čerpá,“ doplňuje Milan Cáder

Jak to prakticky funguje?
Zákazník může platit pravidelně zvolenou splátku až do splacení poskytnuté částky, podobně jako u jednorázového standardního úvěru. Společnosti i Home Credit poskytují kalkulačky (např. při uzavírání smlouvy na webových stránkách), kde lze simulovat, jak dlouho bude klient v takovém případě splácet.
\“Každopádně však může splácet i vyšší částky, čímž se zkrátí doba splácení, nebo může opakovaně čerpat dostupné finanční prostředky až do výše úvěrového rámce, v takovém případě se může doba splácení prodloužit,\“ přibližuje Milan Cáder.

V případě revolvingových účtů společnosti poskytují měsíční výpis, ve kterém je klient informován o stavu, tedy jaký má rámec/limit, kolik vyčerpal prostředků, jakou splátku zaplatil a jak byla splátka rozdělena na úhradu úroků (případně poplatků), také o jakou částku byla snížena jistina (dlužná částka). Nakonec je uvedena výše zbývajícího dluhu a volná (disponibilní) částka k opakovanému čerpání. Některé společnosti nabízejí klientům k dispozici mobilní aplikaci, ve které najdou veškeré informace ke svému úvěru. Pokud klient doplatí revolvingový úvěr, neplatí dále žádné další splátky a výše úvěrového rámce je mu kdykoli k dispozici pro další použití. Po opakovaném čerpání začne opět splácet. Minimální výše splátky je vždy definována ve smlouvě – buď jako % z vyčerpané částky, nebo jako % z výše úvěrového rámce. Minimální splátka je vždy uvedena i na výpisu z účtu. Klient však může poslat jakoukoli vyšší splátku. Pokud chce revolvingový úvěr zcela ukončit, musí zaplatit dlužnou částku a písemně požádat poskytovatele o ukončení smlouvy o revolvingovém úvěru. Tím se smlouva úplně ukončí.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články