6.4 C
Brno
Pátek, 19 dubna, 2024
DomůRady a NávodyEkonomická aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně vzrostla

Ekonomická aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně vzrostla

Ekonomická aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně vzrostla. Přispělo k tomu oživení sektoru služeb po uvolnění omezení na zastavení varianty omikron nového koronaviru, které pomohlo vykompenzovat zpomalování výrobního sektoru. Ale zvyšování cen energií a vstupních surovin, jakož i invaze Ruska na Ukrajinu nadále ohrožují zotavování hospodářství eurozóny. TASR o tom informuje na základě předběžných údajů S&P Global.

Nábor nových zaměstnanců se v dubnu také zvýšil, stejně jako očekávání podniků v souvislosti s budoucím vývojem, i když na jejich aktuální vyhlídky vrhají stín válka na Ukrajině, rostoucí ceny a přetrvávající vliv pandemie, které nadále tlumily optimismus zejména ve výrobě. Ceny za zboží a služby mezitím v dubnu vzrostly bezprecedentním tempem, upozornila společnost S&P Global.

Podle výsledků průzkumu se kombinovaný index nákupních manažerů pro sektory služeb i výroby v eurozóně (Purchasing Managers Index, PMI), který je klíčovým ukazatelem budoucí aktivity firem, po očištění od sezónních vlivů v dubnu zvýšil na 55,8 bodu z 54,9 bodu v březnu. To překvapilo ekonomy, kteří očekávali pokles indexu na 53,9 bodu.

Dubnový růst v soukromém sektoru byl největší za sedm měsíců. Podpořilo ho zotavování sektoru služeb. PMI tohoto dominantního odvětví eurozóny totiž v dubnu vzrostl až na 57,7 bodu z 55,6 bodu v březnu a dosáhl nejvyšší hodnoty za osm měsíců, od srpna 2021.

I tento výsledek překonal odhady ekonomů, kteří počítali s poklesem PMI služeb na 55 bodů. Přispělo k tomu zejména oživení v oblasti cestovního ruchu a rekreace, kde byl zaznamenán bezprecedentní nárůst aktivity.

Ve výrobním sektoru se však podle předběžných údajů aktivita v dubnu opět snížila, a to na 55,3 bodu z březnových 56,5 bodu. Toto odvětví brzdí nedostatek surovin a komponent a růst vstupních cen.

„V dubnu bylo vidět dvourychlostní vývoj ekonomiky eurozóny,“ konstatoval hlavní ekonom S&P Global Chris Williamson. Poukázal přitom na fakt, že zatímco výrobu brzdí přetrvávající problémy s dodávkami, rostoucími cenami a také známky omezování nákupů, uvolnění pandemických omezení přineslo na druhé straně rekordní nárůst výdajů na činnosti, jako jsou cestování a rekreace.

Společné pro oba sektory však bylo další prudké zvýšení nákladů způsobené prudce rostoucími cenami energií, surovin i zvyšováním mezd. Průměrné ceny zboží a služeb vzrostly v dubnu bezprecedentním tempem, jelikož firmy tyto vyšší náklady přenesly na zákazníky. To vysílá znepokojivý signál v souvislosti s inflačními tlaky, poznamenal Williamson.

Upozornil však, že ačkoli eurozóna začala 2. čtvrtletí na pevnějším základě, než se očekávalo, protože se nenaplnily odhady o zpomalení její aktivity, slábnoucí výrobní sektor představuje problém. A problémem jsou také neustále rostoucí životní náklady, které mohou v budoucnu vést k prudkému ochlazení sektoru služeb.

Co se týče největších ekonomik eurozóny, kombinovaný PMI Německa klesl v dubnu na 54,5 z březnových 55,1 bodu, což je jeho nejnižší hodnota za tři měsíce, ale více než 54,1 bodu, které očekávali analytici.

Ale PMI druhé největší ekonomiky regionu – Francie se zvýšil na 57,5 ​​z březnových 56,3 bodu, což představuje 51měsíční maximum.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články