12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůByznysÚrokové sazby hypoték budou nadále růst, očekávají analytici

Úrokové sazby hypoték budou nadále růst, očekávají analytici

Ze současných nejběžnějších ročních sazeb hypoték ve výši od jednoho do dvou procent by se měly úroky zvýšit přibližně o procento, očekávají více analytici oslovení TASR. V dalším období nevylučují ani další růst úroků. Několik banky již sazby v ostatních týdnech zvýšily.

„Slovensko čeká ještě několik kol mírného zvyšování sazeb. Z historického průměrného spreadu vůči desetiletým dluhopisům kolem jednoho procentního bodu to při dnešních výnosech vychází tak, že by se sazba mohla dostat přes 2,5 % a později v budoucnu i více,“ předpokládají analytici VÚB Zdeno Štefanides a Michal Lehuta.

Odhadnout, kdy a kde přesně se nárůst úroků zastaví, je podle analytika Tatrabanky Borise Fojtíka v tomto turbulentním období velmi složité. „Míra nárůstu však bude pozitivně ovlivněna/ zpomalena silnou konkurencí na slovenském trhu. Navzdory zvyšování sazeb budeme mít v rámci regionu Visegrádské čtyřky (V4) nadále výrazně nejlevnější hypotéky,“ avizoval. Výrazně vyšší úroky už má například Česko, kde Česká národní banka zvýšila koncem března základní úrokovou sazbu až na pět procent.

Sazby na Slovensku v současnosti zvyšují rostoucí náklady na zajištění financování hypoték bankami. Ty ovlivňuje vysoká inflace i očekávání investorů, že základní úrokové sazby zvýší i Evropská centrální banka (ECB). „Předpokládáme, že materializace inflačních rizik přinutí ECB zvýšit klíčovou úrokovou sazbu eurozóny, nejpozději na přelomu let,“ uvedl analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Ještě před tímto krokem začne ECB snižovat kvantitativní uvolňování, to znamená zpomalovat nalévání peněz do ekonomiky přes odkupy dluhopisů. O postupném snižování objemů nákupů aktiv od druhého čtvrtletí již centrální banka rozhodla.

Analytička 365.bank Jana Glasová očekává, že ECB bude vzhledem k válce na Ukrajině az ní vyplývající riziko ekonomického zpomalení v eurozóně přistupovat ke zpřísňování své měnové politiky opatrně. Hlavní úrokovou sazbu proto zvýší jen mírně a pravděpodobně až ve druhé polovině roku. „Mírné zvyšování sazby ECB by ale mělo pokračovat iv příštím roce a navazovat na něj bude také zvyšování sazeb na hypotečním trhu,“ míní Glasová.

Business & Finance home loan mortgage.

Banky na Slovensku své úrokové sazby postupně zvyšují. Například od 15. dubna zvyšovala úroky na úvěrech na bydlení ČSOB, Tatrabanka přistoupila ke změně k 7. dubnu, 10. dubna zvyšovala sazby UniCredit Bank a naposledy, od čtvrtka (21.4.), zvýšila úroky na hypotékách Slovenská spořitelna.

Úvěry s tříletou fixací úrokové sazby banky v současnosti nabízejí přibližně od 1,5 do 1,9 % ročně. „Klienti by měli být připraveni na to, že sazby mohou postupně růst na úroveň více korelující s klíčovými ekonomickými ukazateli. Proto klientům již dlouhodobě doporučujeme využít spíše delší fixace na hypotékách a zajistit si, že se jejich měsíční splátky nebudou měnit ani při případných dalších změnách úroků směrem vzhůru,“ dodala mluvčí ČSOB Anna Jamborová.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články