12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůByznysCeny ropy v závěru týdne klesly, za celý týden pokles dosáhl téměř...

Ceny ropy v závěru týdne klesly, za celý týden pokles dosáhl téměř 5 %

Ceny ropy v závěru tohoto týdne klesly téměř o 2 %, když vývoj na trzích ovlivnily pokračující pandemická omezení v Číně, zejména však nové odhady světových institucí o vývoji globální ekonomiky. Za celý týden pak zaznamenaly ceny ropy pokles zhruba o 5%. TASR o tom informuje na základě zprávy agentury Reuters.

Cena severomořské ropné směsi Brent s dodávkou v červnu klesla v závěru obchodování o 1,68 USD (1,6 %) a obchodování uzavřela na úrovni 106,65 USD (98,59 eura) za barel (159 litrů). Cena americké lehké ropy WTI, rovněž s červnovým kontraktem, klesla na konci obchodování o 1,72 USD (1,7 %) na 102,07 USD/barel.

Za celý týden klesly ceny ropy v obou případech téměř o 5 %, když trhy reagovaly zejména na nové odhady vývoje světové ekonomiky ze strany Světové banky a Mezinárodního měnového fondu (MMF). Světová banka začátkem týdne oznámila, že nejnovější odhaduje růst světového hospodářství v letošním roce na úrovni 3,2 %. Původně počítala s růstem o 4,1%.

Následně MMF oznámil, že letos očekává růst světové ekonomiky o 3,6 %. Oproti předchozí prognóze z ledna to znamená zhoršení o 0,8 procentního bodu. Důvodem je útok Ruska na Ukrajinu a sankce západních států vůči Moskvě. Navíc zástupci fondu později dodali, že MMF může svůj odhad opět zhoršit, pokud západní země v sankcích ještě přitvrdí a už vysoké ceny energií půjdou ještě více vzhůru.

Ke konci týdne přišly nepříznivé zprávy iz Německa. Jak uvedl zdroj z německé vlády, příští týden plánuje vláda oznámit výrazné zhoršení svého odhadu letošního vývoje německé ekonomiky. Namísto původně očekávaného růstu o 3,6 % by měla oznámit upravení prognózy na růst na úrovni 2,2 %.

Oil barrels on stack of golden coins. Growth rise of oil stock prices. 3d illustration

Navíc Čína nadále řeší nepříznivou pandemickou situaci a očekává se, že poptávka země po benzínu, naftě a leteckém palivu tento měsíc klesne meziročně zhruba o pětinu. Tlak na ceny ropy přidaly také informace o zvýšení počtu aktivních ropných vrtů v USA tento týden na dvouleté maximum. Podle zprávy společnosti Baker Hughes jejich počet dosáhl 549, což je nejvyšší počet aktivních ropných vrtů od dubna 2020.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články