12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůInvesticeNěmecké ekonomice hrozí, že letos klesne téměř o 2 %

Německé ekonomice hrozí, že letos klesne téměř o 2 %

Německé ekonomice hrozí, že letos klesne téměř o 2%, pokud válka na Ukrajině eskaluje a embargo na ruské uhlí, ropu a plyn zasáhne dodavatele energií a průmysl. Uvedla to v pátek centrální banka Bundesbank.

Německá centrální banka ve své měsíční zprávě odhadla, že embargo na ruská fosilní paliva povede ke snížení výkonu ekonomiky o zhruba 5 procentních bodů v porovnání s březnovým základem.

A i když by v následujících letech měly být tyto ztráty o něco menší, zvláště pokud budou ruské dodávky energie postupně nahrazeny a přídělový efekt se zmírní, aktivita v roce 2024 bude stále výrazně nižší než u předchozích odhadů.

Experti mají stále problémy s přesnějšími odhady ekonomického vlivu války na Evropu. Existuje totiž velké riziko, že eskalace ruského útoku na Ukrajinu přinese další zpřísnění sankcí a protisankce, přičemž největší vliv na růst bude mít úplný zákaz dovozu energií.

Výzkumné ústavy, které řadí německé vládě, minulý týden uvedly, že takový krok bude stát největší evropskou ekonomiku během následujících dvou let přibližně 220 miliard eur, což je ekvivalent 6,5 % její roční produkce.

Bundesbanka odhaduje, že nejhorší škody způsobí vyšší náklady na komodity. Její dva hlavní modely se v krátkodobém časovém horizontu navzájem doplňují, takže jejich zjištění lze spojit a ukázat tak plný vliv války.

Tyto modely předpokládají, že boje se zintenzivní, ale zůstanou omezeny na Ukrajinu. Zahrnují i ​​embargo na fosilní paliva, prudký nárůst ceny ropné směsi Brent nad 170 USD za barel, výrazné zvýšení cen uhlí a plynu a mírné zvýšení cen neenergetických komodit.

Banka vychází z předpokladu, že zákaz dovozu (ruských fosilních paliv) zůstane v platnosti do roku 2024 a zvažuje přitom změny v nabídce a poptávce na celém světě. Důsledky jakéhokoli narušení finančního trhu však nejsou zahrnuty v jejím odhadu, ai fiskální pobídka by mohla být výrazně silnější, než se v současnosti očekává, pokud se krize zintenzívní.

Německá centrální banka také předpovídá, že výkon ekonomiky eurozóny bude v letošním roce o 1,75 % nižší než 3,7 %, s nimiž počítá Evropská centrální banka v březnovém odhadu. Podobně to bude iv následujícím roce, přičemž až v roce 2024 předpovídá zmírnění vlivu války na ekonomiku.

Bundesbank na rozdíl od ECB nezveřejňuje čtvrtletní projekce.

Její prognóza z prosince předpokládala růst ekonomiky Německa na úrovni 4,2 % v letošním roce, 3,2 % v roce 2023 a 0,9 % v roce 2024. Inflace se měla zpomalit na něco přes 2 % z 3,6 %. Cenové tlaky se však od prosince zintenzivnily, zatímco růst německé ekonomiky zeslábl.

Bundesbank ve své zprávě odhaduje, že inflace v letošním roce by mohla být o 1,5 procentního bodu vyšší než její interní prognóza z března. Cenové tlaky v roce 2023 by mohly být 2 procentní body nad základní úrovní.

Německá ekonomika podle Bundesbank v 1. čtvrtletí „více méně stagnovala“. Banka dodala, že ekonomické důsledky války na Ukrajině jsou nejisté a závisí na dalším vývoji situace.

TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články