12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodyCeny zemního plynu v Evropě se v pátek zvýšily

Ceny zemního plynu v Evropě se v pátek zvýšily

Ceny zemního plynu v Evropě se v pátek opět zvýšily, protože toky z Norska v důsledku plánovaných prací dále klesaly, zatímco ruské dodávky zůstaly nízké.

Cena referenčního evropského termínovaného kontraktu na plyn s dodávkou v nejbližším měsíci se do 8:25 místního času v Amsterdamu zvýšila o 3,7 % na 103,72 eura za megawatthodinu poté, co ve čtvrtek (21. 4.) vzrostla o 6,2 % .

Ceny plynu stoupají již třetí den v řadě. Podle operátora Gassco totiž dodávky z Norska klesly na nejnižší úroveň za více než tři měsíce pro sezónní práce na obrovském poli Troll. A k neplánovaným odstávkám došlo i ve zpracovatelském závodě Kollsnes.

Zvýšení cen plynu tento týden přichází po období relativního klidu na trhu, protože vysoké úrovně dovozu zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy a konec zimní topné sezóny zmírnily rizika vyplývající z ruského požadavku na platby za plyn v rublech. Většina účtů je ale splatná až koncem příštího měsíce.

Mezitím se objednávky na dodávky ruského plynu přes Ukrajinu za uplynulé dva dny zvýšily, ale stále jsou hluboko pod úrovní před Velikonocemi.

TASR o tom informuje na základě zprávy Bloomberg.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články