12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůByznysCloudová řešení využívá pouze 36 % firem

Cloudová řešení využívá pouze 36 % firem

Cloudová řešení využívá na Slovensku jen více než třetina firem. SR v této oblasti zaostává za většinou západních zemí, za evropským průměrem i za sousedním Českem. Vyplývá to z analýzy společnosti Enehano.

I když se Slovensko v digitalizaci postupně posouvá vpřed, progres je podle analýzy pomalý. Důvodem může být konzervativní přístup firem a obavy, zda je cloud bezpečný. Slovenské firmy se však přechodu na cloudová řešení nevyhnou. I Evropská komise tlačí na to, aby do konce dekády až tři čtvrtiny firem využívaly služeb tzv. . cloud computingu. A v neposlední řadě je k tomu přivede trh a snaha obstát v konkurenci domácích i zahraničních firem.

Podle analýzy na Slovensku sice využívá cloudová řešení jen 36 % firem, je to však o 10 % více než to bylo v roce 2020. Společnosti v ČR se postupně otevírají cloudovým řešením, ale stále se nedostaly na úroveň průměru Evropské unie, kde služby cloudu využívá 41 % firem a v sousedním Česku dokonce až 44 % společností.

„V našem regionu jsou firmy stále poměrně konzervativní. Přesto je v Česku využívání cloudových technologií mnohem rozšířenější než na Slovensku. Dokonce mnohé velké české finanční instituce provozují v cloudu několik systémů, a to včetně takových, které obsahují osobní údaje. stále poměrně často setkáváme s odmítáním cloudu zejména z pocitových a iracionálních důvodů,“ upozornil Eduard Gers ze společnosti Enehano.

Cloudová řešení podle zjištění společnosti Enehano využívají zejména firmy, které s byznysem začínají. Od softwarových startupů přes obchodní společnosti až po inovativní finanční instituce. Ty sahají po cloudových službách, protože je to z celkového pohledu jednodušší a levnější.

Portrait of female IT developer smiling at camera while typing on keyboard with black and orange programming code on computer screen and laptop in contemporary office interior, copy space

Zatímco menší či začínající společnosti flexibilně reagují na nové trendy a technologické novinky, jinak je to ve velkých firmách, monopolech, finančních institucích či ve státní správě. Tam je iniciování jakýchkoli změn mnohem zdlouhavější.

Podle analýzy se však mnohé firmy v souvislosti s přechodem na cloudová řešení obávají, zda je bezpečné využívat software, který běží na vzdáleném zařízení nebo mít data uložená na druhé straně zeměkoule.

Enehano Solutions, st. r. o., vznikla v roce 2016 v České republice, obchodní zastoupení má v USA a Skandinávii a v roce 2021 vstoupila i na slovenský trh.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články