12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůByznysProdej podílu ve firmě aneb jak řešit patovou situaci?

Prodej podílu ve firmě aneb jak řešit patovou situaci?

Podnikání představuje pro každého člověka obrovskou zátěž na jeho psychiku i fyzickou kondici. Řada lidí si proto hned na začátku svého byznysového plánu řekne, že bude mnohem lepší podnikat s partnerem, protože ve dvou se to lépe táhne. Bohužel růžové dny mohou velice rychle skončit a vy v důsledku toho budete přemýšlet, jak prodej podílu ve firmě realizovat.

Proč firmu nedělit na poloviny?

Prodej podílu ve firmě nebudete nikdy řešit v případě, budete-li podnikat sami. Nicméně v tvrdém konkurenčním prostředí není od věci mít parťáka, na kterého se můžete spolehnout. Podnikání s partnerem vlastně není nic špatného, tedy až do chvíle, kdy svou firmu rozdělíte rovným dílem na 2 poloviny. V takovém případě vás čekají jenom problémy a tou úplně nejhorší variantou je, že se budete obracet na renomovanou společnost zabezpečující prodej aktivních firem.

Komu podíl prodat?

Pokud však firmu nerozdělíte rovným dílem a vy nebo váš partner se rozhodnete firmu opustit, je situace značně jednodušší. Je logické, že byste svůj podíl měli nejprve nabídnout k prodeji obchodnímu partnerovi, protože právě s ním jste celý byznys rozjeli. Nechcete-li se navíc zdržovat formalitami, není nic jednoduššího než se obrátit na specialisty, pro něž je prodej firmy nebo pouze prodej podílu ve firmě denním chlebem.

Za kolik podíl prodat?

Problémem však může zůstat cena vašeho podílu ve firmě. I v tomto ohledu vám ovšem pomůže renomovaná společnost spravující aktivní firmy na prodej. Za dlouholeté působení na trhu totiž vyvinula řadu mechanismů, díky nimž nezávisle ocení jakkoliv velký podíl v jakékoliv firmě. Klíčovou rolí je tak v tomto ohledu poradce, protože představy o ceně se u kupujícího i prodávajícího značně liší, a to i o stovky tisíc korun českých.

Jestliže chcete prodat svůj podíl ve firmě, obraťte se na zkušené poradce, kteří vám celou transakci pomohou zrealizovat bez problémů. Pokud se totiž nedomluvíte, bude celá firma na prodej.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články