12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůFinanceTrhy klesají, obávají se dupnutí na brzdu

Trhy klesají, obávají se dupnutí na brzdu

USA čeká další zvyšování úrokových sazeb
Akcie na Wall Street skončily níže a NASDAQ klesl ve čtvrtek o více než 2%. Investoři takto reagovali na představitele FEDu, kteří naznačili další agresivní zvyšování úrokových sazeb v letošním roce. Jak prohlásil guvernér Powell, zvýšení úrokových sazeb o 0,5 % bude „na stole“, když se setká americká centrální banka. Setkání je naplánováno na 3 – 4. května. Běžné bývá zvyšování o 0,25%. „Jelikož však inflace dosahuje zhruba trojnásobku 2% cíle Fedu, je vhodné postupovat trochu rychleji,“ dodal Powell.

Spolu s dalšími představitelé Fedu se vyjádřil, že chtějí co nejrychleji získat kontrolu. Tím říkají trhu, že budou agresivněji zvyšovat úrokové sazby. Prezidentka Federálního rezervního systému v San Francisku – Mary Dalyová uvedla, že podporuje cíl Americké centrální banky dosáhnout základní sazby na 2,5 % do konce letošního roku. V překladu to znamená, že centrální banka se z obav z inflace rozhodla více zatlačit na brzdu ekonomiky. Tyto zprávy akciové trhy vnímají obecně negativně, proto jsme měli možnost vidět i jejich pokles.

Trhy klesají, obávají se dupnutí na brzdu
Graf 1: Porovnání úrokových sazeb a srovnání inflace U.S.

Odpojení od ruských energií by poslalo Německo do recese
Německo bude čelit recesi, pokud válka na Ukrajině povede k zákazu energií z Ruska. Prohlásila to Bundesbank, která předpovídá, že německá produkce by se letos mohla snížit celkově o téměř 2%.

Výzkumné ústavy poskytující poradenství německé vládě ještě minulý týden uvedly, že zastavení dodávek ruských energií by byl nákladný krok a největší evropské ekonomice by způsobil škody během následujících 2 let na úrovni přibližně 220 miliard eur. To je ekvivalent 6,5 % roční produkce. Bundesbank uvedla, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí „více méně stagnovala“ a dodala, že ekonomické důsledky války na Ukrajině jsou zatím nejisté a závisí na tom, jak se situace vyvine.

Německá centrální banka ve své měsíční zprávě uvedla, že očekává pokles produkce o přibližně 5 % ve srovnání s březnovým odhadem. Bundesbank předpokládá, že zatímco ztráty v následujících letech by měly být o něco menší, zejména pokud budou ruské dodávky energie postupně nahrazeny a dodatečný efekt se zmírní, průmyslová aktivita v roce 2024 však bude stále výrazně nižší než před konfliktem.

Team of businessman and businesswoman work together brainstorm analyze your work at the office.

Trhy klesají, obávají se dupnutí na brzdu
Graf 2: Dopad války na Ukrajině na německou produkci

Co přinese další týden?
Nový týden přinese několik zajímavých výsledků. Jedním z nich budou výsledky HDP z USA za 1Q, které se očekávají na úrovni 1,0% vs. 6,9 % za minulý kvartál. Bude zveřejněna i evropská inflace za duben, která se očekává na úrovni 7,5 % vs. 7,4 % v březnu.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články