12.5 C
Brno
Sobota, 1 dubna, 2023
DomůRady a NávodyEU navrhuje zvýšit rozpočet na rok 2022 – více podpory pro uprchlíky...

EU navrhuje zvýšit rozpočet na rok 2022 – více podpory pro uprchlíky z Ukrajiny

Evropská komise (EK) v pátek navrhla posílit rozpočet na rok 2022 o 99,8 milionu eur v závazcích ao 176 milionů eur v podobě plateb. Nové finanční prostředky pomohou zejména nejpostiženějším členským státům Evropské unie pokrýt první náklady na přijetí a registraci lidí prchajících před válkou z Ukrajiny, informuje zpravodaj TASR.

Komise upřesnila, že zvýšené finanční prostředky budou řízeny prostřednictvím Fondu pro azyl, migraci a integraci (AMIF) a Nástroje pro řízení hranic a víz (BMVI).

Celková částka finančních prostředků, které mají být k dispozici na migraci a správu hranic, tak bude 400 milionů eur. Tyto finanční prostředky pomohou zejména nejpostiženějším členským státům EU pokrýt první náklady na přijetí a registraci lidí prchajících před válkou z Ukrajiny.

Eurokomisař odpovědný za rozpočet a administrativu Johannes Hahn v této souvislosti řekl, že rozpočet EU i nadále plní úkoly v oblasti krizového řízení.

„Navrhované posílení rozpočtu podporuje nejpostiženější členské státy a zajišťuje, aby měly zdroje na řešení potřeb těch, kteří utíkají před nevyprovokovanou a neopodstatněnou invazí Ruska na Ukrajinu. Toto je další příklad solidarity EU v praxi,“ vysvětlil komisař.

Finanční prostředky v rámci AMIF budou sloužit k tomu, aby lidé prchající z Ukrajiny mohli v členských zemích EU využívat pomoc v podobě jídla, přístřeší, sanitace, oblečení, léků, pátrání po zbytku rodiny, jakož i právní a překladatelskou pomoc a psychosociální a jiné specializované služby vedoucí k jejich registraci v jednom z členských států eurobloku.

Finance řízené prostřednictvím BMVI umožní hladké uplatňování postupů na vnějších hranicích eurobloku nebo v jejich blízkosti, jako je identifikace uprchlíků, odebírání otisků prstů, registrace, bezpečnostní kontroly, lékařské prohlídky a prověřování zranitelnosti státních příslušníků třetích zemí.

Návrh eurokomise na změnu rozpočtu EU na rok 2022 musí schválit Evropský parlament a členské státy (Rada EU). Páteční návrh tvoří součást celkové reakce EK na ruskou invazi na Ukrajině a její důsledky, pro kterou se od prvního dne války zmobilizoval rozpočet EU.

Komise připomněla, že globální donorské akce s názvem „Postav se za Ukrajinu“, určené na pomoc pro uprchlíky a vnitřně vysídlené lidi z Ukrajiny, vysbíralo 9,1 miliardy eur, z čehož jednu miliardu eur přislíbila věnovat exekutiva EU.

- Komerční sdělení -pr clanky

Nejnovější články